Fleitos istorija

fleitos istorija

Fleitos garsus girdime tiek šiandienos populiariojoje muzikoje, tiek kelių šimtų metų senumo simfonijose. Bet ar kada galėjote pagalvoti, kad pasaulyje seniausios fleitos sukūrimo metai datuojami apie 35000 metų atgal? Taip, vienoje pietų Vokietijos vietovėje buvo iškastas būtent tokio senumo iš kaulo išskobta fleitutė.

Taigi, jau galima suprasti, kad pirmąsias fleitas vėlyvajame akmens amžiuje mūsų protėviai gaminosi iš dramblio kaulo. Yra iškasta daugybė panašių itin senų fleitų pirmtakų, tačiau seniausia atrasta fleita, kuria dar įmanoma groti, tai 9000 metų senumo kaulo fleita, rasta Kinijoje atvėrus vieną kapavietę. Tad matome, kad fleitos naudojimo arealas yra labai platus – nuo senosios Europos iki Kinijos, Indijos, Šumerų civilizacijos, ir kitų pasaulio vietų. Galbūt tik pietų ir šiaurės Amerikos civilizacijų gyventojai grojo kitokiais pučiamaisiais instrumentais, labiau primenančiais mūsų skudučius.

Yra skiriama daugybė fleitų rūšių, kai kurios jų skirstomos net ir pagal šalį. Kinų fleitos vadinamos „dizi“, gali būti skirtingų dydžių, su įvairiu skylučių kiekiu. Jos dažniausiai gaminamos iš bambuko. Afrikietiškos fleitos, vadinamos „sodina“ yra labiausiai paplitusios Madagaskaro folklore. Indiškos fleitos yra ryškus šios šalies kultūros atributas – esame matę pavaizduotą ne vieną indų dievybę (dažniausiai Krišną), grojančią fleita. Forma ir grojimo principu indų fleita primena vakarietišką fleitos versiją, tačiau indų instrumentas yra paprastesnis – jis gaminamas iš bambuko ir neturi klavišų. 

Šiandien bene kiekvienam didesniam muzikos žanrui yra pritaikyta tam tikra fleitų rūšis. Atliekant džiazą grojama net gi atskira džiazo fleita, kuria nebuvo tiek daug muzikuojama ankstyvojo džiazo periodu, tačiau į populiarumą šis instrumentas kelią prasiskynė 1950-ųjų džiaze.

Fleitos muzika yra skaidri ir dinamiška, todėl šis instrumentas vertas kiekvieno muzikanto dėmesio. Šiuo instrumentu galima atlikti tiek linksmas ir judrias melodijas, tiek lyriškas partijas. O tai, kad fleitos istorija siekia net keliasdešimt tūkstančių metų, verčia apstulbti.